0-5 Yaş Çocuğunun Duygusal Gelişimi

0-5 yaş çocuğunun duygusal gelişimi

0-5 Yaş Çocuğunun Duygusal Gelişimi

Duygusal gelişimin temelinde çocukların duygularını doğru bir şekilde anlayabilmesi, bu duyguları tanımlayabilmesi ve aynı zamanda duygularını kontrol edebilme becerisi yatar. Kontrol edebildiği duyguları başkalarının anlayabilmesi için de 0-5 yaş çocuğunun duygusal gelişimi ve bu süreçte atılacak adımlar oldukça önemlidir.

Hiçbir çocuğun mizacı birbirine benzemediği gibi aynı zamanda aynı olaylara her çocuğun verdiği tepkiler aynı olmaz. Fakat önemli olan 0-5 yaş çocuğunun duygusal gelişimi sürecine yardımcı olmaktır. Çünkü çocuklar duygularını öğrenebilmek ve öğrendiklerini yorumlamak için yetişkinlerin yardımına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle ailenin ve öğretmenlerinin çocuk ile sosyal etkileşim boyutu, çocuğun gelişimi açısından kritik bir öneme sahiptir.

1 Yaş Çocuğu Duygusal Gelişimi

2 yaş gelişim özellikleri,2 yaş çocuğunun duygusal gelişimi

 • 1 yaşındaki bir bebek artık duyguları net tanımaya ve onları öğrenmeye hazır demektir. Bebek için her fırsatta duyguları açıklamak önemlidir.
 • 1 Yaşındaki bir bebek ortamdaki gerginlikten hemen etkilenir ve sevdiği insanların duygularıyla etkileşim kurabilir.
 • Bebeğin mutlu, kaygılı, kızgın olduğu yüz ifadelerinden anlaşılır.
 • Ani seslerden (gök gürültüsü, şimşek vb.) korkması çok doğaldır.
 • İstediği bir şey engellendiğinde ağlayabilir.

2 Yaş Çocuğu Duygusal Gelişimi

2 yaş gelişim özellikleri,1 yaş gelişim özellikleri

 • 2 yaşındaki bir çocuk atmayı, kırmayı, dökmeyi yeni yeni öğreniyordur. Bu nedenle kızdığı zamanlarda öfkesini belli etmek için elindekileri fırlatabilir.
 • Kendi duygularını anlamlandırma dönemine girmiştir ve anne babasının olmadığı bir ortamda bir süre kalabilir.

3 Yaş Çocuğu Duygusal Gelişimi

3 yaş gelişim özellikleri

 • 3 yaşındaki bir çocuk mutluluk, öfke gibi duyguları algılar ve yeni girdiği bir ortamda çekingenliklerine rastlayabilirsiniz.
 • Duygularını ifade etmeyi öğrenen çocuk özellikle sözel ifadelerle kızgınlığını belli edebilmektedir.

4 Yaş Çocuğu Duygusal Gelişimi

çocuk gelişimi,4 yaş çocuğu duygusal gelişimi

 • Empati duygusu özellikle bu yaşta gelişmektedir. Bu yaş grubundaki çocuklar daha ekip oyunlarına uygun ve işbirlikçi tutum gösterebilir.
 • İyi-kötü, güzel-çirkin, doğru-yanlış gibi kavramları algıladığı gibi kıskançlık duygularına da bu yaşlarda rastlanmaktadır. Arkadaşları arasında işbirlikçi olabilen çocuk anne ve babasını paylaşmak istemez.

5 Yaş Çocuğu Duygusal Gelişimi

0-5 yaş çocuk gelişimi

 • 5 yaşındaki bir çocukta kazanma ve kaybetme duygusu artık belirgin bir hal alır. Kaybettiği zaman çocuk bu duyguyla savaşmakta zorlanabilir ve ‘’kayıp’’ duygusu onun için derinden bir hayal kırıklığı oluşturabilir.

Çocukların duygusal gelişimi ve öz güvenini sağlıklı bir şekilde oluşturabilmesi için başarılı olabileceği etkinliklere yönlendirmeli ve yapıcı eleştirilerle çocuk desteklenmelidir.

 

Serap AĞALAR

Uzm. Aile Danışmanı

 

04.12.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!