Anaokuluna Başlama ve Uyum Süreci

Anaokuluna Başlama ve Uyum Süreci

Çocuklar bulundukları ilk güvenli ortam olan ailelerinden ayrılma dönemi geldiğinde başka bir ortama uyum süreci de başlar. Anaokulu, çocuğun kendine ait ilk sosyal ortamıdır. Bu süreç aileler için de biraz kaygılı geçebilir. Ancak çocuk ortama alıştıktan ve öğretmenlerini tanıdıktan sonra kaygılar ortadan kalkar. Önemli olan bu süreci sağlıklı bir şekilde yönetmek ve oryantasyon süreci hakkında bilgi edinmek, farkında olmaktır.

Neden kaygılanırız? Bu Normal bir süreç mi?

0-3 yaş çocuklarda güvenli bağlanma ve aileyi benimseme, belirli karakteristik özelliklerini aileden edindiği yaş aralığıdır. Dolayısıyla çocuk ilk olarak okul öncesi kreş/anaokulu için aile ortamından ayrılırlar. Bu yüzden çocuğu duygusal olarak ayrışmaya hazırlamak gerekir. Her şeyin farklı olduğu, kuralların bulunduğu bu sosyal ortam da yaşananlar farklılıklar miniklerimiz için elbette kaygı verici olması normaldir.

Bu süreçte yapabileceğiniz bazı öneriler;

 • Anaokulunu seçtikten sonra okulun her yerini tanıtarak birlikte gezebilirsiniz.
 • Basit bir çizim ile ev okul mesafesini eğlenceli hale getirerek resmetmek çocuğun kaygılarını azaltacaktır. Böylelikle oraya gittiğinde tekrar evine döneceğini asla orda kalmayacağını bilmiş olur. Bu konu çocuk için çok önemlidir bu yüzden aile çocukla okula geliş gidiş saatleri ile ilgili konuşmalı, sadece belli bir zaman dilimi içinde okulda kalacağı söylemelidir.
 • Okula gitme rutinini çizerek anlatabilirsiniz. Çocuklar oyunla ve görseller ile somut olarak öğrenirler.
 • Konuyu sürekli olarak gündem maddesi yapmak yerine süreci basit ifadeler ile anlatmak çocuğun kaygısını azaltabilirsiniz. ( seni sabah okula götüreceğim, sonra işe gideceğim, akşam seni alacağım eve döneceğiz gibi)
 • İlk günler bu sürece alışamamış olması çok normaldir. Çocuk okula birlikte geldiği ebeveyni yanında ağlıyor, onun gitmesine izin vermiyorsa okula bağımlı olmadığı bir kişi tarafından getirilmeli ve okula düzenli devam etmesi konusunda ısrarlı olunmalıdır. Yakınmaya devam etse bile sakin ve kararlı davranılmalıdır.

Anaokulu seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Öncelikle güvenli ve rahat bir ortam olmasına,
 • Oyun alanlarının çocuğun kendini ifade edebilecek boyutlarda olmasına,
  Sınıfların yaş dönemi uygunluğuna,
 • Branş dersleri ve oyun saatlerinin eşit dağılımına,
 • Yaratıcı ve motor kasların gelişimini destekleyen etkinliklerin yapılıyor olmasına,
 • Kazanımların çocuğun yaş dönemine uygun olmasına,
 • Son olarak beslenme imkanlarına dikkat edebilirsiniz.

Sinem GÜL
Psikolog/Oyun Terapisti
29.08.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!