Boşanma ve Çocuk

boşanma ve çocuğunuz,boşanma çocuğu nasıl etkiler

Boşanma ve Çocuk

Evlilik sürecinin yaşanması kadar, evlilik içerisindeki genel dengelerin bozulması ve toparlanamayacak noktaya gelmesi sebebi ile evliliğin sonlandırılması yani boşanma da doğal bir süreçtir. Buradaki önemli nokta boşanmanın ilk çözüm yolu olarak görülmemesidir. Özellikle çocuklu ailelerde bu süreç içinden çıkılamaz, hatta ‘’çocuğum babasız, annesiz büyümesin’’ gibi fikirlerle adım atılamaz bile olabilir. Yapılması gereken; boşanma ve çocuk konusunun üzerine titizlikle eğilmek ve bu süreçte doğru adımları atmaktır.  

Mutsuz Ebeveynler Mutlu Çocuklar Yetiştirebilir mi ?

mutsuz ebeveynler mutlu çocuklar yetiştirebilir mi

Bu noktada bireyler öncelikle kendi ruh sağlıklarını da düşünerek hareket etmeli ve hem ebeveynler için hem de çocuk için daha sağlıklı olacaksa, boşanma süreci sağlıklı bir şekilde yaşanmalıdır. Çünkü bir evliliğin içerisinde bireysel olarak mutsuz olan bir çiftin, mutlu bir çocuk yetiştirmesi beklenemeyecek bir durumdur.

Toplumumuzda ön görüldüğü gibi her boşanma süreci çocukta olumsuz duygulara sebep olmaz, bu duyguları pekiştirmez. Aksine mutsuz bir evde, tartışma, kavga, psikolojik ve fiziksel şiddet içerisinde büyüyen çocuklarda davranışsal ve duygusal sorunlar gözlemlenebilir. Sağlıklı bir şekilde üstesinden gelinen boşanma ve çocuk sürecinde anne ve baba eksikliği hissetmeden yetişen çocuklar da evli ebeveynlerin çocukları kadar sağlıklı ve mutlu olabilmektedirler.

Boşanma Çocuğu Nasıl Etkiler?

Özellikle 2-6 yaş civarlarında ben merkezli olan çocuklara boşanma süreci sağlıklı açıklanmazsa çocukta suçluluk duyguları, sorunu kendinde arama (daha iyi bir çocuk olsaydım, kardeşime vurmasaydım, annemi kızdırmasaydım vb.) gibi düşünce ve davranışlar gözlemlenebilir.

Bu noktada izlenecek birkaç adımla ebeveynlerin ve çocukların konuya ilişkin kaygıları azaltılabilir, boşanma ve çocuk arasındaki etkileşimi kapsayan süreç kolaylaştırılabilir. Ebeveynler kesin kararlarını verdikten sonra çocuklarına konuyu açmalıdırlar. Bir çok boşanma vakasında özellikle 5 yaşından küçük çocuklara durum açıklanmamakta, anlamayacağı düşünülmektedir. Fakat aslında bu çocuğu daha kaygılı ve korkulu bir duruma maruz bırakmaktadır. Çünkü bilinmeyen ve ne olduğu anlaşılmayan durumların insanda kaygı uyandırması kaçınılmazdır. Bu yüzden çocuğun gelişim seviyesine uygun bir şekilde boşanmanın ne olduğu ve neden ebeveynlerin bu kararı verdikleri açıklanmalıdır.

boşanma çocuklara nasıl açıklanmalı

Öncelikli olarak bu konuşma her iki ebeveynin de olduğu ve çocuğun kendisini rahat hissettiği bir ortamda yapılmalıdır. Anne ve babanın yan yana oluşu çocuğa güvenli bir konuşma ortamı oluşturacaktır. Ayrıca boşanmanın kaynağının kendisi olmadığı ve bunun normal bir durum olduğu, anne ve babası boşanan birçok çocuk olduğu çocuğa anlatılmalıdır. Böylece çocukta oluşabilecek suçluluk duygularının önüne geçilebilir.

Boşanma Çocuklara Nasıl Açıklanmalı ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Çocuğa boşanmanın sebebi detayları ile değil, ana tema ile anlatılmalıdır. Çocukta bir diğer ebeveyne karşı öfke, kızgınlık, düşmanlık oluşturabilecek ve hayal kırıklığı yaşatacak konular aktarılmamalı genel olarak anlaşamamazlık teması üzerinde durulmalıdır.
  • Düzen değişikliğinin çocuklarda strese ve kaygıya sebep olabileceği bilinmektedir. Bu yüzden boşanma ile birlikte oluşacak değişikler hakkında çocuğa bilgi verilmeli, mümkünse çocuğun içinde bulunduğu ev ve okul düzeni değiştirilmemeli, değişecekse de çocuğun fikirleri ve istekleri önemsenmelidir. Bunun dışında çocuğun yemek yeme, uyku gibi düzene oturmuş gündelik yaşantısında değişikler mümkün olduğunca yapılmamalıdır.
  • Oluşacak tüm bu değişiklerden bahsederken ebeveynler anne ve baba olmaktan çok, mutlu olduklarını ve sevgi konusunda hiçbir şeyin değişmeyeceğini anlatmalı ve çocukta bu konuya dair güveni destekleyebilirler.

boşanma çocuklara nasıl açıklanmalı

  • Çocuklar birçok boşanma vakasında anne ve babasının tekrar barışacağı düşüncesini barındırmaktadır. Gerçekleşemediğini farkettiklerinde de anne ve babaya karşı güven problemleri, öfke ve hayal kırıklığı hissedebilmektedir. Bu yüzden çocuğa gerekli açıklamalar yapılırken tekrar evli bir çift olmayacaklarını fakat anne ve baba olarak çok iyi arkadaş olduklarını aktarabilirler.
  • Anne ve baba bu süreçte duygusal olarak zorlanabilir fakat hiçbir zaman çocukla olan iletişim eksiltilmemelidir. Ebeveynler her zaman çocuklarını dinlemeye açık olmalıdır.
  • Boşanma sürecine girildiğinde ebeveynler çocukları üzerindeki sorumluluklarından bir şey eksilmeyeceğinin, ayrıldıkları noktanın eş olma rolü olduğunun, anne ve baba olma görevlerinin aynı şekilde devam etmesi gerektiğinin bilincinde olmalıdır. Aksi halde çocuklar sorumluluğu azalan özellikle evden ayrılan ebeveyni reddedici olarak algılayabilmekte ve olumsuz düşünceler geliştirebilmektedir.
  • Anne ve babanın sosyal ortamlarda çocuk ile geçirdiği vakit azaltılmalı fakat normal dışı bir şekilde de abartılmamalıdır. Aşırıya kaçan durumlar da çocukta olumsuz tutumlara sebep olabilir.
  • Boşanma süreci sonrasında eşler kendi aralarında bilgi akışı sağlamak için, birbirlerinin hayatı ile ilgili bilgi edinmek için çocuğu kullanmamalıdır. Bir diğer ebeveyn için olumsuz düşünce ve davranışları çocuğa empoze etmemelidir.

Boşanan Ailelerde Çocuğun Psikolojisi

Tüm bunlara rağmen çocuk bu sürece tepki ile yaklaşabilir. Ebeveynler bu noktada sabırlı olmalı. Aşırı sevgi gösterileri, hediye alımları veya katı disiplin yöntemleri denememelidir. Çocukla sağlıklı iletişim sürecini devam ettirmelidir. Çocuğa sürecin normalliğini kavrayabilmesi için zaman tanımalıdır.

Özellikle küçük yaşlardaki çocuklara durumu aktarmak çok daha zor olabilir. Bu noktada ebeveynler öykülerden ve kitaplardan faydalanabilir. Böylece çocukların kafasındaki sorular cevap bulabilir. Bu yaşantının sadece kendisine özgü olmadığını ve bunda bir payı olmadığı anlayabilir.

Kitap Önerisi

 

 

 

Tuğba ALTINTAŞ

Uzman Klinik Psikolog

07.09.2019

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!