Çocuğa Ödev Nasıl Verilir?

Çocuğa Ödev Nasıl Verilir?

Türkiye’de eğitim gören bir ilkokul-ortaokul-lise öğrencisi genel olarak saat 9-3 arası okulda. Bunun üstüne bir de etüt sistemleri var; okuldan çıkma saati 5 oluyor. Zaten bu çocuk okuldan eve gelene kadar saat 6 olacak ve eğer dinlenmek isterse yandı!! Çünkü saat 7-8 olacak ve ödevler bitmeyecek. Gelişme çağında olan bu çocukların saat 22.00-22.30 civarı uyumuş olmaları gerektiğini varsayarsak galiba ancak yemek yemeye vakitleri kalıyor. Bu sistem gerçekten çok ağır değil mi?Peki çocuğa ödev nasıl verilir?

Ödev Yapmak İstemiyorum

Bir de şu yönden bakalım; Madem bu kadar çok ödev yapıyorlar o zaman bu çocuklar çok başarılı. Yani dinlenecek vakitleri yok ama neyse ki ülkemizin geleceği emin ellerde… Böyle bir rahatlık var mı geleceğe dair? OECD raporlarına baktığımız zaman bırakın rahatlamayı, içimiz kararıyor. Durum hiç de iç açıcı değil.

ödev yaptırma teknikleri,çocuğun ödev yapmak istememesi

Kısacası çocukların nefes almaya vakti yok. Etüt, ödev yetmiyor. Bir de dershaneye gidiyor. Eğitim ile ilgili tüm her şey tamam ama başarıda bir değişiklik yok. O zaman hemen yapıştırıyoruz tespiti: BU ÇOCUKTA BİR SORUN VAR!

Haklısınız en büyük sorun çocuklarda” deyip kurtulmak isterdim ama ben böyle düşünmüyorum. Her zaman dediğim gibi öğretmenlik profesyonel olduğu kadar vicdani bir meslek. Okullarımızda çocuklara düşünmeyi öğretmiyorlar. Araştırmayı, keşfetmeyi öğretmiyorlar. Ezberci bir eğitim sistemi var ve çocuğun öğrendiğini hiç üstüne katmadan sınavlarda hatırlaması bekleniyor. Buna gerçekten eğitim diyebilir miyiz?

Ödev Vermenin Amacı

çocuğa ödev nasıl verilir,ödev vermenin amacı

 Peki amacına uygun ödevler veriliyor mu sizce?

Açıkçası ödevlerin amacına uygun olduğunu düşünmüyorum. Genel bir inceleme yapıldığında ödevler şu amaçla veriliyor;

  • Müfredatı yetiştiremeyeceğini anlayan öğretmen az konu anlatıp, kitap bitsin diye, okulda yapılması gereken çalışmaları evde yaptırıyor.

  • Özellikle özel okullardaki kaynak kitap bolluğu dolayısıyla veli beklentisini karşılamak amacıyla tüm kitapların bitirilmesi amaçlanıyor. Bu da çocuğa sayfalarca ödev olarak geri dönüyor.

Çok Fazla Ödev Vermek Doğru mu?

çocuğa ödev nasıl sevdirilir

Tabi ki eğitim konusunda harika işler yapan öğretmenlerimiz var. İnsan hayran hayran izliyor gerçekten yaptıklarını. Ancak zaten yapılması gereken bu. O öğretmenler işini hakkıyla yaptığı için bu kadar konuşuluyorlar. Çünkü maalesef işini iyi yapmayan, sadece bir meslek gözüyle bakan o kadar çok öğretmenimiz var ki …

Çok fazla ödev vermenin öğretmeni tatmin ettiğini düşünmek istemiyorum ama çok fazla ödev yapmanın çocuğa bir fayda sağlamadığı kesin. Yani, ne kadar çok ödev, o kadar çok başarı gibi bir araştırma bulgusu elimizde yok. Kaldı ki ödevler arttıkça ödevlerin tam anlamıyla yapılma, bitirilme oranı düşüyor. Her dersin öğretmeni günde 2 sayfa ödev verse çocuk eve geldiğinde sayfalarca ödevi birikmiş oluyor ve zaten derse başlamadan tüm motivasyonu düşüyor.

OECD’nin raporuna göre ödevlerden bireysel faydalar sağlansa da, bir okulun genel anlamda başarılı olarak değerlendirilmesi daha çok öğretim kalitesi ve okulun organizasyonu gibi başka faktörlere dayanıyor. Tabi ki ödevler gereklidir. Ancak ödevler nicelik bakımından çok olduğunda değil, nitelikli ve yeterli olduğunda değerlidir. Ancak sayfalarca yapılan gereksiz ödevler çocuğu dersten soğutmaktan başka bir işe yaramaz…

Niket ÇELİK

Eğitim Koçu

06.01.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!