Çocuğun Oyun İhtiyacı

çocuk, oyun, oyun hamuru, oyun araba, oyuncak araba

Çocuğun Oyun İhtiyacı

 

Oyun, çocuğun dünyasıdır.

Bizim için ise yepyeni bir dildir çocuğun oyunu. Çocukların sözel olarak ifade edemediği her şey, oyunlarında gizlidir. Bu yüzden çocuklar için oyun vazgeçilmezdir. Çünkü çocuklar günlük hayatta yaşadığı iyi-kötü tüm deneyimlerini içselleştirebilmek ve rahatlamak için oyunu bir araç olarak kullanırlar. Onlar için oyun, hayatın bir provasıdır…

Oyunun öğretici, gelişim alanları destekleyici yanını neredeyse hepimiz artık biliyoruz. Bu yanını bildiğimiz için olsa gerek, bazen kendimizi oyun içinde “Bu ne renk? Bak, kaç tane halka var orada?” gibi sorular sormaktan alıkoyamayabiliyoruz. Siz de bazen çocuğunuzla geçirdiğiniz her saniyenin ona fayda sağlaması gerektiğini düşünüyor musunuz? Aslında zaten oyun başlı başına bir öğrenme aracı. Özellikle çocuğumuz bir oyun kurup, oyununun içine daldıysa, o anlarda sorulan bilişsel sorular ona ulaşmayabilir ve oyununun bölündüğünü hissettirebilir. Bu yüzden, oyunu kullanarak ayrı öğrenme zamanları yapılabilir ve o zamanlarda oyunun öğretici gücünden yararlanılabilir diye düşünüyorum.

Oyunun bir de iyileştirici gücü vardır.

 

çocuk, oyun, oyun hamuru, oyun araba, oyuncak araba

Çünkü, çocuğun oyunu metaforlar, sembolik anlamlar içerir. Örneğin, iki arabayı birbirine çarpıştıran bir çocuk belki de yaşadığı ya da gördüğü bir ilişkideki çatışmayı anlatıyor olabilir. Çocuğumuzun oynadığı oyunların daha çok hangi konular üzerinde olduğunu takip etmek, onları daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Çocuğun oyun esnasında kontrolü elinde hissetmesi, iyileşmek için ihtiyacı olan en önemli kaynaklardan biridir.

Oyun, çocuklar için hayatın ta kendisidir.

Çünkü günlük hayatta kontrol ve güç genellikle onlarda değildir. Bu nedenle, yaşamlarında olup biten olumsuzluklarla baş edebilmek için oyunlarında gücü kendilerinde hissetmek isterler. Ebeveyn olarak bu gücü oyunda onlarda hissettirmek onlara iyi gelecektir. Sonuçta, oyun oyundur. Gerçek hayatta yapamadıkları her şeyi kendilerine ve başkalarına zarar vermedikleri sürece oyun içinde gerçekleştirebilirler. Bununla birlikte, sık tekrar eden, defalarca ve uzun süreyle oynanan oyunlar da muhtemelen onun dünyasındaki önemli bir yere işaret ediyordur. Belki sürekli aynı oyunları oynaması size sıkıcı geliyor olabilir. Ancak, çocuğunuz muhtemelen oynadığı oyunla ilgili konuda oyununda ya da gerçek hayatta onu rahatlatıcı bir yere varıncaya kadar o oyunu oynamaya devam edecektir.

çocuk, oyun, oyun hamuru, oyun araba, oyuncak araba

Çocukla oynarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Çocukların iç dünyasında olup biten şeyleri anlayabilmek için müdahale etmeden, iyi bir gözlemci olmaya çalışabiliriz. Çocuklara oyun oynarken sürekli sorulan sorular ya da yapılan yorumlar iyi gelmeyebiliyor. Onların oyunun iyileştirici gücünden yararlanabilmek için görüldüğünü, duyulduğunu ve anlaşıldığını hissetmeye ihtiyacı var. Bu hissi yaşayan çocuklar zaten tüm duygularını ve yaşantılarını oyunlarında da rahatça ortaya koyarak rahatlamaya ve iyileşmeye başlıyorlar. İşte bu yüzden çocuklarımızın serbest oyunlarına bizim nasıl eşlik ettiğimiz çok önemlidir. Çocukların oyunlarına eşlik edişimiz aslında bizim kendi çocukluğumuzla kurduğumuz bağlantıda gizlidir. Oyuncu yanımızı keşfetmek için kendimize şu soruları sorabiliriz:

“Küçükken hangi ebeveynimizle oynardık?

Onunla oynarken kendimizi nasıl hissederdik?

O kişi bizimle oynamaktan keyif alır mıydı?

Oyun oynarken bizi eleştirir miydi?

Oynarken başka şeylerle ilgilenir miydi? …”

Bu soruların yanıtları çocuğumuzla oyun oynarken kurduğumuz ilişkinin altyapısını sunar bize aslında. Ebeveyn olarak bizim de keyif aldığımız oyunlara eşlik etmemiz çocuklara çok daha iyi gelecektir.

Oyunla ilgili diğer önemli bir nokta ise, çocuğun kendisini yetersiz hissetmemesi için gelişim seviyesine uygun oyunlar sunmaktır. Bazı yapılandırılmış oyunlar mücadele gerektirir. Ancak, boyumuzun yetişmediği bir yere zıplayıp bir şey almaya çalışmak gibi yetersiz ve güçsüz hissettirecek bir pozisyon çocuğa bir şey katmaz ve kendisini iyi hissetmemesine neden olabilir. Performansı, aldığı keyfin önüne geçebilir. Bunun yerine, gerçekçi hedefler doğrultusunda sürdürebileceği oyunlar sunmamız kendilerini daha yeterli hissetmelerini sağlayacaktır. Dolayısıyla özgüvenlerinin de gelişebileceği bir alan sunmuş oluruz onlar için.

çocuk, oyun, oyun hamuru

 

Oyun, çocuğumuzla bağ kurmamızı sağlar. Göz göze, diz dize geçirilen her an o kadar kıymetlidir ki… Bol kahkahanın, çok eğlencenin olduğu, çocuğumuzu rahat, keyifli ve istekli gördüğümüz her an işlerin yolunda gittiğini düşünebiliriz.

Oyunla çocuk kendini, dünyayı, ilişkileri keşfeder. Çocuğumuzun oynadığı oyun, bizim onun iç dünyasını keşfetmemizi sağlar. Bu dünyayı keşfe çıkmaya siz de hazır olduğunuzda birlikte oynadığınız oyunların çok daha keyifli ve doyurucu hale gelip, birbirinize daha çok yakınlaşacağınıza eminim!

 

Bahar GÜNDÜZ ÇAKIR
Uzman Klinik Psikolog / Tinüs Psikoloji – Etiler
Instagram: @psikologbaharcakir

16.10.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!