ÇOCUK VE MASAL

masalın çocuk gelişimine katkısı,masal okuma yaşı

ÇOCUK VE MASAL

Masal ile çocuk kendini anlamaya, diğer canlılara saygı ve sevgi duymaya, empati kurmaya başlar, bu nedenle çocuk ve masal ilişkisi önemlidir. Verilen öğütleri dikkate alırsa daha çok iyiliğe meyilli bir kişilik geliştirir. Masal mutlaka çocuk gelişiminin her evresinde olması gereken önemli bir ayrıntıdır.

çocuk gelişiminde masalın önemi,çocuğa ne zaman masal okunur

Çocuğa Masal Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ebeveynler masal seçerken öncelikle çocuğun gelişim düzeyine uygun masallar tercih etmelidir.
  • Genellikle yayın evleri masalların kaç yaş aralığına hitap ettiğini masal kitaplarının üzerinde belirtmektedirler. Bunlara dikkat ederek masal alınmalıdır.
  • Masalın çocuğun psikolojisine olumsuz etki edecek mesajlar içermediğine, şiddet içermediğine dikkat edilmelidir.
  • Masal almadan önce bir diğer önemsenmesi gereken konu ise masalda kullanılan dilin ve üslubun çocuğun dilsel dünyasını zenginleştirecek nitelikte, güzel ve akıcı bir dille yazılmış olmasıdır.
  • Özellikle görsel ağırlıklı, çocuğun ilgisini çekebilecek masallar tercih edilmelidir.
  • Onun çok sevdiği bir kahramanın olduğu ya da onun seçtiği masalları tercih etmeniz masala karşı ilgisini arttırmaktadır.

Masalın Faydaları

çocuğa kaç yaşında masal okunur

Masalı anlatan ya da okuyan anne ya da baba ile çocuk arasındaki iletişim kuvvetlenir. Masalların çocuklara terapotik bir katkısı vardır. Masallarda kahramanların, karakterlerin bir takım sıkıntıdan zorluklardan sonra masalların sonlarının iyi bitmesi, ders verici nitelikte olması hem çocukları hayata hazırlar hem de duygusal sağlamlık adına ciddi bir yatırımdır.

Masalların en önemli faydalarından biri de çocukların hayal dünyasını geliştirmesidir. Masallar onlara yeni dünyalar sunar. Anlatılanlar zihinde canlandıkça çocuklar, karşıdakini dinleme, empati kurma gibi becerileri edinirler. Öğütler, çıkarılan dersler çocukları hayata karşı hazırlamaktadır. Örneğin yalan söylemenin kötü bir şey olarak işlenmesi, insanların zayıf yönleriyle alay etmenin kötü bir şey olarak işlenmesi, iyiliğin kazandığı, kötülüğün kaybettiği gibi durumların işlenmesi çocukların şimdi ve gelecekte davranışlarına pozitif yönde etki edecektir.

Çocuklarda Masala Başlama Yaşı

Ebeveynler 0-12 ay aralığından itibaren yani bebekler dünyaya geldiği andan itibaren onlara masal okuyabilir. Çocuk ve masal arasındaki ilişki doğumla birlikte başlamalıdır. Kitap olgusuyla doğumdan itibaren tanışan bebeklerde çocuklukta ve ergenlikte kitap sevgisi ve kitap okuma alışkanlığı çok daha gelişmiş olmaktadır. Ancak bebeklere masal okurken okunan masalların kısa olması ama gün içinde tekrarlanan biçimde olması gerekmektedir. Berrak ve melodik bir ses tonu ile göz teması kurarak okumalar yapılabilir. Özellikle masal okumak 0-12 ay arasında anne ve babayla daha güvenli bağ kurulmasına ve bebeğinizin daha sakin ve huzurlu olmasına olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda uykuya dalmada bebeğinize kolaylık sağlayacaktır.

çocuk ve masalın

1-3 Yaş Aralığı

1-3 yaş aralığında masal çocuklara ilgi çekici gelecektir. Tekrarlamayı çok seven bu yaş grubu, sizden tekrar tekrar masalı okumanızı isteyebilir, ebeveynler pes etmeden defalarca okumalıdır. Renkli, tanıdık hayvan figürleri barındıran, sevimli kahramanları olan masallar dikkatlerini çekecektir. Kısa cümleli ve akıcı, görselliğin ağırlıklı olduğu masallar tercih edilmelidir.

3-6 Yaş Aralığı

Bu dönemde okula hazırlık olarak aile, arkadaş ve okul içeren masallar, iyiliği aşılayıcı, ahlak ve saygı kurallarını konu alan masallar tercih edilebilir. Bu dönemde çocuklar kahraman hakkında sorular sorarlar, merak ederler, bıkmadan usanmadan ebeveynlerin açıklama yapmaları gerekmektedir. İnce sayfalı renkli masal kitapları tercih edilmeli. Kitap sayfasını çocuğun çevirmesine izin vermek gerekir. Yine 1-3 yaş aralığı gibi tekrar tekrar istekler olabilir, ebeveynler tekrar tekrar okuyup, anlatmalıdır. Bu sayede çocuk masalı daha iyi anlayabilmektedir.

Okul Dönemi

7-9 yaş aralığında çocukların genel olarak ilgilerini çocuk kahramanların olduğu masallar ve hikayeler çeker. Masallarda ya da hikayelerde okul öncesi döneme göre görseller azalır ve artık yazılar biraz daha fazla olmalıdır. Daha çok okuma bölümü olan masallar tercih edilmelidir. 9-10 yaş ile artık macera ve mizah sevmeye başlarlar çünkü soyut düşünmeleri gelişir.

 

Sude SÜZER

Uzman Klinik Psikolog

29.04.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!