Çocuk ve Oyunun Önemi

çocuk ve oyun, çocuğun hayatında oyunun önemi

Çocuk ve Oyunun Önemi

Oyun oynamak, aileler için çoğunlukla boşa geçen zaman olarak algılansa da oyunun; çocuğun, bilişsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimi, dikkat becerisi, dil gelişimi ve psikolojisi için oldukça büyük bir katkısı vardır. Çocuğun hayatında oyunun önemi büyüktür.

Oyun çocuklar için önemli bir ihtiyaçtır. Sadece çocuğa değil, çocuğunu tanıma konusunda ailelere de destek sağlamaktadır. Oyunun önemi, çocuğun duyguları, istek ve arzuları, korkuları ve kaygıları hakkında ip uçları vermesinde yatar. Sözel olarak dile getirilemeyen her şey oyunla su yüzüne çıkmaktadır.

Çocuklar içlerinde birikmiş olan enerjiyi, toplumsal açıdan da kabul görmüş olan bu yolla dışarı atarlar. Dışarı atılamayan enerji, zamanla saldırganlık yoluyla atılmaya başlanacağı için; oyun, aslında enerji atımı için de seçilmiş en doğru yoldur. Oyunlar, çocuğun dış dünyayla kurduğu bağlantıdır. Seçtiği her oyuncak çocuğun iç dünyasına dair bize ipucu vermektedir.

Bunun yanı sıra, aileler çocuklarını oyun esnasında gözlemlediklerinde çocuğun psikolojisi hakkında da bilgi sahibi olurlar. Örneğin, oyun sırasında hoş olmayan durum ve tutumların sıklıkla tekrarlanıyor olması, çocuğun psikolojik sorunları hakkında ailelere bilgi verir. Onu tanımaya ve çözümlemeye yardım eder.

oyunun çocuğun gelişimine katkısı,oyunun çocuğun hayatındaki önemi

Çocukla İletişim Biçimi Olarak Oyun

Çocuğuyla iletişim kurmak isteyen aile, önce onunla oyun oynamalıdır. Bu, hem aradaki bağı, iletişimi güçlendirirken; hem de çocuğun problem çözme yetisini geliştirir. Oyun esnasında sıklıkla karşısına çıkan rahatsız edici durumları fark eder ve bunları değiştirmenin yollarını arar. Bu rahatsız edici durumlar aslında yalnızca oyunda değil, aynı zamanda çocuğun günlük hayatındaki gerçek sorunlarıdır. Oyun yoluyla çözümledikleri, gerçek hayatında çözümledikleridir. Bu yolla onları daha iyi anlayabilir ve tanıyabilir, onlarla daha kolay ve etkili iletişim kurabiliriz.

Aileler bunları bildikleri zaman; çocukla oyun oynamanın sadece onu mutlu etmek ya da zaman geçirmesini sağlamak için yapılan bir aktivite olmadığının bilincinde olup oyunun önemi üzerinden hareketle çocuğun gelişimine katkı sağlayabilirler. Ayrıca oyunun onunla etkili iletişim kurmanın yolu olduğunu bilirler.

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

çocuk gelişiminde oyunun yeri, çocuk ve oyun

Oyuncak seçiminde ise yapılan en büyük hatalardan biri; “Çocuğum hiçbir şeyden eksik kalmasın.” diye düşünülerek yapılan yanlış oyuncak seçimleridir. Çok fonksiyonlu, karmaşık ve pahalı oyuncakların çocuğun gelişimine hiçbir etkisi yoktur, onu yalnızca mutlu eder. Oyuncak ne kadar fonksiyonluysa çocuğa o kadar az iş düşer ve çocuğun hayal gücünü devre dışı bırakır. Oyuncak, çocuğu oyalasın diye değil, hayal gücü gelişsin diye alınmalıdır.

Bunun yanı sıra, ailelerin en çok yakındığı konulardan biri; çocuğun oyuncaklara ilgisinin çabuk bittiği konusudur. Çocukların sahip olduğu tek şey yalnızca oyuncaksa ilgisi çabuk biter. Çocuğun ihtiyacı olan oyuncaktan önce oyun alanıdır. Kurduğunuz oyun alanı, eline verdiğiniz bir bebekten ya da arabadan daha çok ilgisini çekmektedir. Onunla kurduğunuz oyun alanında bazen elinizde oyuncak bile olmasına gerek kalmaz. Hayal aleminde ürettiği bir objeyi elinde tuttuğunda sizin o objeyi görmenize gerek yoktur. Onun için o obje vardır ve değerlidir. Bir çok oyuncaktan da daha çok ilgisini çekmektedir. Ona oyuncak değil, oyun alanı ve ilginizi verin. Çocuklar kimin onlarla gerçekten zaman geçirdiğini, kimin ise baştan savma yaptığını sezerler.

Çocuklarınıza çok pahalı oyuncaklar alırken iyi düşünün. Aldığınız oyuncakları bozar diye oynamasına izin vermezseniz hem sevinci hem de girişimciliği kısıtlanmış olur. Sizin işlerinize yardım etmesine izin verin. Ve en önemlisi çocuğunuzla geçirdiğiniz zamandan keyif almaya ve onunla verimli zaman geçirmeye özen gösterin.

Çocuk ve Oyun İlişkisinde Ebeveynin Rolü

Oyun esnasındaki aile tutumları da çocuğun kişiliğini belirler. Örneğin; hoşgörülü ve anlayışlı aileler çocuklarına koyulan kuralların nedenlerini açıklarlar, kontrol etme durumunu gerekli noktalarda kullanır, aşırı kısıtlamadan kaçınırlar. Bu ailelerin çocukları dışa dönük, özgün ve yaratıcı olur. Baskın ve aşırı otoriter aileler, çocuklarına sebep ve gerekçe sunmaksızın kurallar koyar ve bu kuralların dışına çıkmasına izin vermezler. Bu ailelerin çocukları pasif, içe kapanık, silik ve zaman zaman saldırgan olurlar. Kızılan, azarlanan, vurulan, itilen çocuklarda ise daha fazla saldırganlık belirtileri vardır.

Anne-Baba Oyun Esnasında Nasıl Davranmalı?

oyun ve çocuk,oyunun çocuk ebeveyn ilişkisindeki rolü

  • Çocukla oynanan oyun esnasında; çocukla güç savaşına girmemeye, oyun ve durum hakkında açıklayıcı yorumlar yapmaya, problemleri tek başına çözmesi konusunda onu teşvik etmeye, onunla ve oyunla gerçekten ilgilendiğinizi göstermeye özen gösterin.
  • Oyun konusunda ailelerin de dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Örneğin; yaşınız kaç olursa olsun oyunun önemi konusunda bilinçli olmanız, çocuğunuzla etkili ve verimli oyun oynamanız gerekmektedir. Genellikle çocuk, oyunu bitirmek istemez. Zaman kavramının henüz oturmamasının doğal karşılandığı erken çocukluk döneminde zamanı hatırlatmak adına analog saat kullanılabilir. Küçük gösterge 1’e büyük gösterge 6’ya geldiğinde oyunu zamanımızı sonlandırmış olacağız.
  • Buna ek olarak, oyunu bitirmeden 10 dakika önce onu, “10 dakika sonra ben oyunu bırakacağım” diye uyarın ve söylediğiniz zaman dilimi geçtiğinde “Benim oyunu bitirme zamanım geldi. Seninle oyun oynamak çok keyifliydi” diyerek oyunu sonlandırıcı net bir tutumla yaklaşmalısınız. Israrcı bir tutum sergileyecek olursa çocuğunuz bir diğer oyun zamanınız için ortak bir zaman dilimi belirleyerek uzlaşma yapabilirsiniz.
  • Oyun esnasında çocuk oyuncakları atıp, kırıp, zarar veriyor olabilir. Bu durumlarda ona engel olmaya çalışmak daha fazla yıkıcı davranış sergilemesine sebep olmaktadır. Bu yüzden sergilediği atma ve kırma durumlarını görmezden gelip, kafanızı başka yöne çevirip yeni bir oyuncakla ilgilenebilirsiniz. Eğer durum görmezden gelemeyeceğiniz kadar ciddiyse, “Oyuncaklarını atacaksan, oyunu bitirmemiz gerekiyor” diye bir cümleyle oyunu bitirin.
  • Çocukla oyunlarınızın çoğunda yenilin. Arada onun da yenilmesine olanak sağlanmalı ve yenilmenin kötü bir şey olmadığı oyunun bir parçası olduğuna dair mesajlar verilmelidir.
  • Onu kısıtlamak yerine ona katılın. Çocuğunuza sizinle birlikte yapmaktan en keyif aldığı şeyi sorarak bunu daha sık yapmaya özen gösterin. Yalnızca ev içerisinde değil, dışarıda da oynamasına ve doğayla iletişime geçmesine izin verin.

Beliz GÖNCÜ
Uzman Klinik Psikolog

11.02.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!