Çocuk ve Uyku

çocuğun uyku problemi nasıl çözülür

Çocuk ve Uyku

Anne ve babaların en çok zorlandığı konulardan biri de çocuklarda uyku düzenidir. Tam oyuna dalmışken, televizyonda en sevdiği program varken onu yatağa götürmek biraz sancılı olabilir. Siz 20:30 da yatağa götürürsünüz, bütün günün ağırlığı üzerinizdedir, ‘bir uyusa…’ diye içinizden geçirirsiniz ama durum pek de beklediğiniz gibi olmayabilir. Saat çok geç olmuştur ve çocuğunuzun hala uykusu gelmemiş olabilir. Çocuk ve uyku meselesi, hem sizin için hem çocuğunuz için can sıkıcı bir hal alabilir; okulda dikkatinin dağılması, sabah okula gitmek için uyanamaması gibi birçok istemediğimiz durumlar meydana gelebilir. Peki neden uyumuyorlar? Çocuğun uyku problemi nasıl çözülür?

Çocuğun Uykuya Direnmesi

çocuk ve uyku

Uyku onların bedensel ve ruhsal gelişimi için çok önemli. Ye  teri kadar uyku alamadıklarında birçok problem meydana gelebilir. Dikkat dağınıklığı, hafıza problemleri, uygun olmayan zamanlarda sık sık uyuklama hali ve gün içerisinde düşük enerjiye sebep olabilir. Bunu önlemek adına ilk önce yapmamız gereken şey neden uyumadıklarını bulmak olacaktır. Uyumak istememelerinin altında birçok neden olabilir. Bunlardan birkaçını sıralamak gerekirse;

  • Çocuğunuz yeteri kadar ilgi görememiş ve ilgi bekliyor olabilir.
  • Kabuslar, kötü rüyalar ya da karanlıktan korktuğu için uykuya dalmak istemiyor olabilir.
  • Kontrolü ele geçirmek için yapıyor olabilir; sizin korumacı tutumunuzdan sıkılmış ya da sizi daha zayıf görmüş ve üzerinizde otorite kurmaya çalışıyor olabilir.
  • Anne ya da babanın terk edeceğinden korkuyor olabilir; özellikle çalışan anne babaların çocuklarında çok sık rastlanır.
  • Bedensel bir ihtiyacı olabilir; karnı aç olabilir, tuvaleti olabilir, karnı ağrıyor olabilir, vb.
  • Yatmadan önce yediği ya da içtiği yüksek enerjili besinler ya da çok sevdiği bir enerjik televizyon programı ona enerji vermiş ve uykusuna etki etmiş olabilir.

çocuk ve uyku

Bunlar ve bunlara benzer birçok ihtimal sıralanabilir, ama en önemli nokta, çocuğunuzla neden uyumak istemediği hakkında konuşmaktır. İyi bir iletişim kurduysanız çocuğunuz size rahatlıkta altında yatan problemi söyleyebilir. Ama bunun yanında çocuk ve uyku sorunuyla ilgili birkaç küçük önlemde alabilirsiniz…

Çocuğun Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

çocuğun uyku düzeni nasıl sağlanır

İletişimi kuvvetlendirmek adına çocuğunuzla yatağa geçince gününün nasıl geçtiği hakkında bilgi edinin. Özellikle yatağa yatırmadan önce dişlerini fırçalamasını, ılık süt içmesini, temiz pijama giymesini, babaya ve anneye, evde kalan aile büyüklerine iyi geceler öpücüğü vermesini sağlayabilirsiniz. Ona, onun seçtiği bir masal okuyabilirsiniz. Ama burada onun kararını almak çok önemlidir; ‘Hangisini okumamı istersin?’ diyerek ona tercih hakkı verin ve tabi ki kararlarına saygı duyun.

Uyumak istememesinin nedenlerine odaklanın. Belki de gün içerisinde yeteri kadar enerji harcamadı ya da onu uykudan mahrum bırakan bir neden var; karanlık olması, ışık olması, yalnız olması vb. Öğlen uykusuna da dikkat edin; belki de öğlen uyuduğu uyku akşam uykuya dalmasında güçlük yaratıyor olabilir. Belki de akşam uyku saatlerini ileri çekmek ya da 15-20 dakika esneklik göstermek buna çözüm olabilir. Bir program oluşturun ama bu program onu yıpratmasın ve programa her uyduğunda; örneğin, yatması gereken saatte yatakta olduğunda ona minik sürprizler yapın, ailecek tebrik edin, takdir edin. Her şeyden önce onun bir programlı robot olmadığını, programda aksamalar olabileceğini, yavaş yavaş sizin kurallarınıza uyabileceğini unutmayın.

Sude SÜZER

Uzman Psikolog

09.12.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!