Çocuklarda Dikkat Dağınıklığına Çözüm

çocuk ve dikkat dağınıklığı

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığına Çözüm

Herhangi bir işi yaparken ya da bir şey düşünürken dikkatin dağılması ve mevcut duruma tam manasıyla odaklanamama haline dikkat dağınıklığı adı verilir. Günümüzde günlük hayatımıza dört bir yandan sızan televizyon, bilgisayar, tablet, telefon gibi çoklu uyaranların varlığı bilhassa çocukların dikkat dağınıklığı problemiyle yoğun bir şekilde karşılaşması sonucunu doğurmaktadır. Çocuklarda dikkat dağınıklığına çözüm bulmanın yolu ise ailenin, okulun, sosyal çevrenin işbirliği doğrultusunda davranışsal ve duygusal eğitim yöntemlerine başvurmaktan geçmektedir.

çocukta dikkat dağınıklığı

Dikkat Dağınıklığı Belirtileri

Her 8 çocuktan 3’ünün belirgin dikkat ve odaklanma problemleriyle mücadele ettiği günümüzde dikkat dağınıklığı sorununun teşhisi ve bu soruna karşı alınabilecek önlemler büyük önem arz etmektedir. Dikkat dağınıklığı problemi yalnızca çocukluk yılları için değil gençlik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemleri için de tehdit oluşturabilmektedir. Yeterince önemsenmediği ve tedavisi için adım atılmadığı sürece çocuğun kişiliği ve geleceği üzerinde olumsuz neticeler doğurabilir. Dolayısıyla bu sorunu zamanında ve etkili müdahalelerle ele almak çocuğa sağlıklı, mutlu ve başarılı bir geleceğin kapısını açmak için oldukça önemlidir.

dikkat dağınıklığının belirtileri

Kısa süreli hafıza bozukluğu, herhangi bir işi hatasız tamamlamada yaşanan güçlük, içe kapanıklık, durgunluk gibi belirtiler, dikkat dağınıklığı probleminden mustarip çocuklarda sıklıkla görülebilir. 

Çocuklarda dikkat dağınıklığına çözüm yolları arasında ilaçla tedavi bulunmaktadır. Ancak her dikkat dağınıklığının tedavisi için ilaç kullanmak gerekmez. Bu noktada dağınıklığın seviyesi uzman bir hekim tarafından tespit edilerek en uygun tedavi yöntemi hayata geçirilmelidir.

çocukta dikkat eksikliği

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığına Çözüm Sürecini Destekleyici Uygulamalar

  • Çocuk, dikkat dağınıklı yaşadığı alanla ilgili motive edilmelidir. Motivasyonun kapsamı ödüllendirme ya da takdir olabilir. Elindeki işi başardığında elde edecekleri ve onun ilgisini çekebilecek şeylerden bahsedilebilir.
  • Çocuğun günlük hayatı mümkün mertebe düzenli tutulmalıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli hareketin dikkat dağınıklığı belirtilerinin giderilmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.
  • Gerektiği durumlarda çocuk psikologundan destek alınabilir ve uzman hekim kontrolünde dikkat dağınıklığı ilaçları alternatif bir yol olarak değerlendirilebilir.

  • Çocuk, yaşına ve gelişim düzeyine uygun olarak dikkat güçlendirici oyun ve etkinliklere yönlendirilmelidir. Çocuğun, söz konusu etkinlikleri ebeveyni eşliğinde yahut tek başına yapması için uygun ortam sağlanmalıdır.

Unutmayın; sabır, anlayış, düzenli ve yeterli ilgi ve elbette sonsuz bir sevgi ile çocuğun aşamayacağı dikkat dağınıklığı problemi yoktur.

 

Çocuk Akademi

24.02.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!