Çocuklarda Gece Korkuları

yalnız yatma korkusu,çocuklarda gece korkusu

Çocuklarda Gece Korkuları

Bu zamana kadar odasında rahatlıkla yalnız uyuyabilen ve uyku bölünmeleri olmayan çocuğunuz birden gece yatağa yalnız gitmek konusunda zorluk yaşıyorsa, karanlıktan korkuyorsa, uykuya dalana kadar anne ve babasını yanında istiyorsa, böyle bir duruma izin verilmediğinde yoğun inatlaşma ve ağlama krizi yaşıyorsa çocuğunuzun gece korkuları başlamış olabilir.

Çocukların gece korkularının başında karanlık korkusu geliyor. Kendi dünyalarında anlamlandırdığı hayaletli öyküler sonsuz hayal dünyasında dallanıp budaklanıyor. Gece korkuları grubuna giren karanlık korkusu 3-5 yaşında ortaya çıkarken 6 yaş civarında ise soyut korkular olan canavarlar, hayaletler ortaya çıkıyor.

yalnız yatma korkusu,çocuklarda gece korkuları,gece korkusu

Çocuğun Gece Korkularını Yenmesi İçin Ebeveynler Neler Yapabilir?

Bahsettiğimiz korkuların bu yaşlarda ortaya çıkması normaldir. Burada önemli olan ailenin çocuğa nasıl bir tutumla yaklaştığıdır. Korku, gelecekte çocuğun kabusu olabilir. Bu nedenle anne ve babanın çocuğa karşı tutum ve davranışlarına, söylediği sözlere dikkat etmesi gerekiyor. Ancak çocuğa doğru yaklaşmak korkuların kendiliğinden ortadan kaybolmasına yardımcı oluyor.

Çocuğunuzun gece korkuları için neler yapabilirsiniz?

Korkuları tamamen yok etmek çok da mümkün olmayabilir. Gece korkuları büyüme aşamasında olan çocukların geçirmesi gereken doğal bir aşama olarak görülebilir. Genellikle kendiliğinden geçen bu korkuların karşısında anne ve babaların uygun bir tutum sergilemeleri büyük önem taşımaktadır.

  • Öncelikle çocuğa “Korkacak bir şey yok.” diyerek yaklaşmak yerine “Korktuğunu biliyorum.” diyerek onu anladığınızı göstermek korkusunu pekiştirmez. Ailelerin yapması gereken en önemli şey çocukla empati kurabilmektir.
  • Çocuğunuzun bu duygusunu hafife almamalısınız. Korkuları sebebiyle eleştirmekten ve onunla dalga geçmekten sakınmalısınız.
  • Sorunu beraber çözebileceğinizi göstermelisiniz. Aşamalı olarak korkularının üzerine gidebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun korktuğu durumlarla ilgili onu bilgilendirmeniz, durumun olma olasılığını, olursa neler yapabileceğinizi beraber konuşarak bulmanız çocuğunuzu rahatlatacaktır. Korkunun fizyolojik belirtilerini, neden oluştuğunu korku ile alakalı çocuk hikaye kitaplarından faydalanarak anlatabilirsiniz.
  • Kendi yatağı olmasına rağmen anne baba ile yatma konusunda ısrarcı olması birçok ailede yaşanan sorunlardan biridir. Karanlık korkusu olan çocuklarda bu tür durumlarla karşılaşmamız olasıdır. Çocuklar bir sıkıntıyı, yaşadıkları bir korkuyu ya da kaygıyı sözel olarak ifade etmekte zorlandıklarında bunu davranışlarıyla gösterebilirler. Anne ve babalarıyla yattıklarında daha güvende olacaklarını düşünebilirler. Bu gibi durumlarda çocukların duygularını anlayabilmek, onları dinlemek, kabul etmek ve anlayış göstermek önemlidir.

Çocuğun Yalnız Yatma Korkusu

çocuğun korkularını yenmesi,çocukta gece korkusu

Çocuğunuz küçük yaşlardan itibaren kendi odasında ve kendi yatağında yatmalıdır. Çocuğun kendi yatağında yatma alışkanlığını kazanabilmesinde anne baba tutumlarının önemi büyüktür. Ebeveynler çocuklarının kendi odalarında ve kendi yataklarında yatmaları konusunda kararlı ve tutarlı olabildiklerinde çocuk bu alışkanlığı kolayca kazanır. Başlangıçta çocuklar uyuyana kadar yanlarında beklenebilir, ancak yanında yatarak, ya da anne ve babaya dokunarak çocuğun uyumasına izin verilmemelidir. Bunun yerine çocuğa alternatifler sunulabilir, sevdiği bir oyuncağını seçebileceği ve onunla uyuyabileceği iletilebilir.

Çocuklar sık sık uykularından kalkıp ebeveynlerinin yanına gelmek istediklerinde her seferinde yılmadan aynı şekilde çocukların yataklarına götürülmesi gerekir. Gerekirse uyku saati yaklaştığında kaygılarını azaltabilmek adına sakince uykuya dalabilmesi için bir süre birlikte zaman geçirebilirsiniz.

Çocuğun Korkularını Yenmesi

Karanlık korkusu veya herhangi bir korkuyla baş edebilmesi için çok etkili bulduğum bir yöntemi de sizlerle paylaşmak isterim. Çocuğunuzla resimler yaparak, oyunlar oynayarak duygularını daha rahat ifade etmesini sağlayabilirsiniz. Korktuğu nesneyi, karanlıkta hayal ettiği şeyleri resme dökmesini isteyebilirsiniz. Aklında tasarlamış ve çizmiş olduğu objeleri komik, küçük ve eğlenceli hallere getirebilirsiniz. Çocuğun aklında bulunun korku verici soyut nesneler kağıda döküldüğünde somut bir hal alacağından baş edilmesi daha kolay bir durum olacaktır.

Bahsettiğimiz tüm bu çabalara rağmen çocuğunuzun gece korkuları yoğun bir şekilde devam ediyor ve belirtiler sıklıkla görülüyorsa mutlaka profesyonel bir uzman desteğine başvurmak gerekir. Çocuğunuzun yaşadığı korkulara ve kaygılara yönelik gerekli önlemler alınmazsa, bu durum ileride daha ciddi psikolojik problemlere sebebiyet verebilir.

 

Büşra TONYALI

Uzman Klinik Psikolog

19.07.2019

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!