Çocuklarda Güvenli Sınırlar

çocuğa neden sınır koymalısınız

Çocuklarda Güvenli Sınırlar

Okul öncesi dönemde çocuklarda güvenli sınırlar koymak önemlidir. Neden mi? Çünkü çocuğumuzun sağlıklı gelişimi için çocuğumuza sınırlar koymalıyız ve net olmalıyız. Velilerimden en sık gelen sorulardan birisi “Çocuklarımıza sınır koyamıyoruz?” oluyor. Sınır koyarken bu durumu olumlu bir şekilde gerçekleştirmeliyiz.

Çocuklar birer gökyüzü gibidir. Gökyüzünde bulutlar da olur güneş de, yağmur da…

Çocuğa Nasıl Sınır Konulur?

çocuklara sınır koymak

Öncelikle çocuklarda güvenli sınırlar konusunda net olmalıyız. Okul öncesi dönem çocukları somut dönemde oldukları için net ve anlaşılır sınırlardan anlarlar. Mesela markete gittiğinde bir hakkı varsa bu hep böyle olmalıdır. İlk olarak bunu çocuğumuza anlatmalıyız. “Bak şimdi Deniz markette bir hakkın var.” diyerek anlatmalıyız. Çocuğumuz ağlayabilir, diretebilir bu çok normal bir durumdur. Böyle durumda öncelikle hatırlatmalıyız; “Deniz’ciğim markette bir hakkımız vardı ama sen şu an bu şekilde davranmıyorsun,” diyerek. Eğer devam ediyorsa davranışını kabul etmemeliyiz. Ağlama durumunu arttırabilir, çünkü çocuklar ebeveynlerini denerler, acaba hangi durumda isteğim olacak diye çabalarlar. Önemli olan ebeveyn olarak net olmalıyız. Dışarıda ağlıyor diye, “rezil olurum” diye düşünüp o isteğini yapmamalıyız.

çocuğa kural koymak

Okul Öncesi Çocuğa Kural ve Sınır Koyma

Bizim için önemli olan çocuğumuzun sağlıklı gelişimi olmalıdır.

  • Üç gün, bir hafta ya da on gün biz davranışımıza devam etmeliyiz, çocuğumuz bu durumu kabul edecektir.
  • İstediğini yaptırmak için ağladığında, öfkelendiğinde sakinleşmesini beklemeliyiz.
  • Onunla aynı mesafeden konuşmalıyız, sarılmalıyız çünkü çocuklarımıza sarılmak kalp seviyesine getirmek onları sakinleştirir. Daha sonrasında önceden konuştuğumuzu hatırlatmalıyız.
  • Onu sevdiğimizi, anladığımızı hissettirmeliyiz fakat davranışını kabul etmemeliyiz.

Çocuklarımıza karşı okul öncesi dönemdeki davranışlarımız ve koyduğumuz sınırlar onların gelecekteki davranışlarını, duygularını belirleyecektir unutmayalım... Bu dönemde yaptığımız her şey şu an ki duruma fayda sağlasa da gelecek için çocuğumuza karşı manevi yatırımdır. İlerdeki çocuğuna, eşine, işine, hayatındaki olaylara karşı davranış ve duygu biçimini belirleyecektir…

Çocuklarımıza verilecek en güzel şeylerden biri onların duygularını anlamaktır, buna ihtiyaçları vardır ama onların istenmedik davranışını da kabul etmemeliyiz.

İyi ki Psikolojik Danışmanım, Sevgilerle!

 

Gizem Beste TERZİ

Psikolojik Danışman

Instagram: @pskdangizembeste

 

06.01.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!