Çocuklarda Karanlık Korkusu

karanlık, çocuk, korku

Çocuklarda Karanlık Korkusu

Anne rahminin güvenli karanlığında gelişen bir bebek, çocukluğunda karanlıktan neden korkar ki?  Belki de onun duygusunu ve hislerini anlamaya ihtiyacımız vardır.

Şimdi gözlerinizi kapatın, ışıktan yoksun olduğunuz bir ormanda yapayalnız olduğunuzu hayal edin, o kadar karanlık ki kendi ellerinizi bile göremiyorsunuz. Etraftan birtakım sesler duyuyorsunuz, hiçbirşey göremediğiniz için garip bir his kaplıyor içinizi, ürküntü. Korku duygusunun içinizi kapladığını ancak göremediğiniz için hiçbirşey yapamadığınızı, kendinizi nasıl savunacağınızı bilmediğinizi düşünün. Böyle bir durumda kalsaydınız ne yapardınız?

karanlik, korku, cocuk

Yapabileceğiniz tek şey kendi bedeninize kapanmak, yani kafanızı ellerinizin içine alıp, ana rahmindeki pozisyonuzu almak olurdu sanırım. Çünkü kendinize bir güven alanı oluşturmaya çalışırdınız. O anda güvenebileceğiniz tek şey kendi bedeninizdir; aynı zamanda da hayatta kalmak için bedeninizi ne olduğunu bilmediğiniz ama tehdit olarak algıladığınız şeylerden de korumaya çalışırdınız.

Çünkü ışıktan yoksun kaldığınızda, göremeyen gözleriniz hiçbirşeyi tanımlayamıyor, zihniniz işitsel olarak algıladığınız dışarıdan gelen uyaranların ne olduğunu, kendisine zarar verip veremeyeceğini anlamaya çalışıyor. Bunu yaparken de sesleri daha önce bildiği ya da tanıdığı seslerle karşılaştırıyor.

Karanlık orman hayalimize devam edelim. Acaba vahşi bir hayvan sesi mi duyduğunuz, o hayvan nerede, size zarar verirse, sizi farketti mi, kendinizi ondan nasıl koruyacaksınız?

Peki gelişim çağındaki bir çocuk, dünyadaki bir çok şeyi henüz bilmiyorken, kendisini nelerden ve nasıl koruması gerektiğini öğrenmemişken ne yapabilir? Güvendiği iki şey var onun, annesi ve babası, her tehlikeden onu koruyacağına inandığı, yanlarında güvende hissettiği, korktuğunda sığınabileceği iki insan. 

Bir çocuk için öğrenilmemiş, deneyimlenmemiş dünya, karanlık bir ormanda kalmak gibi değil mi? Anne ve babası onun ışığı, gören gözleri gibi olmaz mı? Anne ve baba olarak çocuklarımıza bu bilinçte yaklaşırsak, onun duygularını duyabiliriz. Duygularını duyduğumuzda ona nasıl davranmamız gerektiğini çok daha iyi anlayabiliriz. Çocuğumuzu doğru anladığımızda ise aramızdaki güven bağını güçlendiririz.

Karanlık ormanımıza şimdi tekrar geri dönelim. Hayal etmeye devam ediyoruz. Korkunuzun tam ortasında, ne yapacağınızı bilmez haldeyken yanınızda birden annenizin olduğunu farkettiniz. Yapacağınız ilk şey onun güvenli kollarının arasına sığınmak olmaz mıydı? Kendinizi çok daha güvende hissetmez miydiniz? Artık o karanlıkta yalnız değilsiniz.

Peki anneniz o anda sizi itse ve kocaman insansın karanlıktan korkacak ne var derse ne yapardınız?

Birde şunu düşünün, anneniz size ben yanındayım, ne kadar çok korktuğunu anlıyorum, bunu atlatıp bu ormandan birlikte çıkacağız deseydi ne hissederdiniz? Kocaman bir yetişkin olarak hangisini duymak size daha iyi hissettirirdi? Cevap çok açık değil mi, annenizin sizi anlayan ve yanınızda olduğunu hissettiren tutumu içinizi kocaman bir güven duygusuyla kaplardı.

karanlik, korku, cocuk

Karanlıktan korkan çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Karanlıktan korkan çocuğunuz kendini korumak ve güvende hissetmek için size sığınmak ister. Çünkü kendisini sizin yanınızda güvende hisseder. Onu anlamamak, korkusunu duymamak, hafife almak, destek olmak yerine reddetmek onun korku duygusunu büyüteceği gibi sizinle olan güven duygusunu da zedeleyecektir. Çocukların belirli yaş dönemlerinde karanlıktan korkmaları çok normal ve geçici bir durumdur. Eğer anne baba olarak bu durumu doğru tutumlarla yönetebilirseniz, karanlık korkusu probleme dönüşmeyecektir. Çocuğunuzun korkusunu anlamanız, yanında olmanız, bu duyguyu ona anlatmanız hem korkusunu azaltacak hem de size olan güven duygusunu geliştirecektir. Karanlık ormana güneşi doğurmanıza gerek yok aslında sadece çocuğunuzun korkusuna küçük bir ışık yakmanız yeterli. O ışık onu anlamanız, ona destek olmanız ve korku duygusunu yönetmesini sağlamanızla yanacaktır.

Çocuğunuzun yaşadığı her problemin arkasında giderilmesi gereken bir duygusal ihtiyacının olduğunu ve giderdiğiniz her ihtiyacın da sizi birbirinize güvenle bağladığını hatırlamınız dileğiyle. 

Özlem MAMA
Uzman Psikolog
Güneş Eğitim ve Danışmanlık

28.10.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!