Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

kardeş kıskançlığı için öneriler,kardeş kıskançlığı

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Çocuklarda kardeş kıskançlığı, birçok ailede görülen psikolojik bir durumdur. Çocuklar anne ve babalarını bir başkasıyla paylaşmaktan hoşlanmazlar çünkü onlar için sevdiklerini kaybetme korkusu dayanılmaz bir duygudur. Bu nedenle anne ve babasının ilgisini, sevgisini bir başkası ile paylaşmak istemezler.

Kardeş kıskançlığının ortaya çıkması için birçok neden olabilir fakat en yaygın görülen neden, ebeveynlerin çocuklarına olan yanlış yaklaşım ve tutumlarıdır.

çocuklarda kardeş kıskançlığı,kardeş kıskançlığı belirtileri

Kardeş Kıskançlığı Çözüm

Yeni bir kardeşin ortaya çıkması ile anne-babalarda ‘’Acaba kardeşini kıskanır mı?’’ kaygısı içine düşerler. Aslında bu kaygı oldukça doğal bir kaygıdır fakat normal olmayan bu kaygının abartılı olmasıdır.

Kardeşin gelmesiyle ortaya çıkan kıskançlık, yeni doğan bebeğin ihtiyaçlarının oldukça fazla olmasıyla ilginin bebeğe daha çok olması ile başlar. Ancak bu noktada unutulmaması gereken şey, ilk çocuk anne ve babasının ilgisine daha çok ihtiyaç duyar. Bu nedenle, her gün belli dozlarda birlikte zaman geçirmek ve oyun isteğini reddetmemek oldukça önemlidir. Bebek ve çocuk arasında olumlu ifadeler kullanılmasına özen gösterilmelidir. ‘’Baksana kardeşin sana nasıl bakıyor, seni seviyor olmalı.’’gibi ifadeler kullanılmalıdır.

kardeş kıskançlığı için öneriler,kardeş kıskançlığı

Çocuklarda kardeş kıskançlığı doğal bir gelişim sürecidir. Zamanla ve uygun hamlelerle çözümlenebileceği unutulmamalıdır.

Kardeş Kıskançlığı İçin Öneriler

çocuklarda kardeş kıskançlığı,kardeş kıskançlığı çözüm

Ebeveynlerin en çok karşılaştıkları sorunlardan bir diğeri de tartışmasız kardeşler arasındaki çatışmalardır. Bu konu için size altın değerinde 5 tane önerim olacak;

  • Kardeşler arasındaki sorunlara hemen müdahale etmeyin. Sorunlarını kendi aralarında çözebilmelerine, çözemiyorlarsa çatışmalarına sabır gösterin. İkisi de bu durumdan bir şeyler öğrenecektir.
  • Kardeşiyle çatışan çocuğa, yaptığın yanlış olduğunu söylemek yerine, onu davranışlarıyla ilgili konuşturmaya çalışın. Sakin bir sesle duruma ayna tutun. Örneğin; ‘’Amacın kardeşinin ağlaması mıydı?’’ diye sorun. Bu arada ses tonunuz ve beden diliniz yargılayıcı olmamasına özen gösterin.
  • Kardeşler birbirine benziyor diye kişiliklerinin de benzemesi gerekmez. Siz onları farklılıklarıyla severseniz onlar da birbirlerini öyle benimserler.
  • Birbirleri ile iyi geçindikleri zaman onları tebrik edin, olumlu cümleler kullanın.Yaptıklarının ne kadar güzel olduğunu fark etmelerini sağlayın.
  • Son olarak unutmayın; Sizin çocuğunuzla ilişki yönetme biçiminiz onun kardeşiyle ilişkisini ve hayatındaki çatışmaları yönetme biçimini belirler.

Eğer bu konularda zorlanmaya devam ederseniz mutlaka bir uzmandan yardım almayı ihmal etmeyin.

 

Elif KUMRU

Klinik Psikolog

 

12.06.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!