Çocuklarda Özgürlük

çocuğun özgürlükleri nelerdir

Çocuklarda Özgürlük

Bebekler ilk adımlarını atarken güvensizdir, bu yüzden her adımdan sonra, en güvendiği insanlara, anne babasına bakarlar. Onlar bu adımları destekledikçe, her adımda bebeğin kendine olan güveni artar. Anne babalar, “Dikkat et, düşersin!” dediklerinde ise endişelenir, adımlarını atarken tereddüt eder. Böylece yürümenin bu ilk adımları, “bağımlı bir çocuk olmanın” da ilk adımları olur. Bu tutumların sonucunda, çok geçmeden çocuklar oyun oynamak yerine anne babasının dizinin dibinden ayrılmayan, özgüvenden yoksun bireylere dönüşür. Çantasını hazırlayamaz, odasını toplayamaz, arkadaşlarıyla uyum içinde oyun kuramaz… Her zaman, her konuda ebeveynlerine ihtiyaç duyar. Ebeveynleri tarafından sürekli, “Yavaş koş kızım düşersin, elbiselerini ters giyersin ben giydireyim, bıçağı yanlış elinle tutuyorsun, öyle ev çizilmez, ağacın gövdesi daima kahverengi boyanmalı…” gibi kurallar konması; çocuklarda özgürlük kavramının gelişmesini, çocuğun özgür hareket etme, özgür ve özgün düşünme becerilerini engeller. Bu konudaki yanlış anne baba tutumları, çocuğun sınırlı ve dar bir alanda, korkularla örülmüş bir dünyada hep bağımlı ve başarısız olmasına yol açar.

Peki çocuğun bulunduğu yaşı yaşaması, yaşının gerektirdiği bilgi ve becerileri elde etmesi, yaşına göre davranması ve kendine güvenmesi için neler yapılabilir?

çocuğun özgürlükleri

Çocuğa Özgürlük Nasıl Verilir?

Özgür Müzikle Hareket: Çocukla birlikte, müzik eşliğinde ritmik hareketler yapılabilir. Ayrıca çocuğa çeşitli müzik aletleri verilebilir. Onların oluşturduğu tempoya ebeveynler de tempo vuruşlarıyla eşlik edebilirler.

Özgür Oyunla Hareket: Özgür oyun, çocuğun bilinçdışının ortaya çıkmasına yardımcı olur. Bu tür oyunlar için, örneğin çeşitli blok ve legolarla istediği şekil ve biçimde oyun kurmasına yardımcı olabilirsiniz.

Özgür Hikaye Tamamlama: Anne babalar, seçtikleri bir hikayenin bir kısmını çocuğun ilgisini çekecek şekilde anlattıktan sonra, çocuktan, bu hikayeye isim vermesini isteyebilir ya da hikayeyi can alıcı bir yerde keserek geriye kalan gelişme ve sonuç bölümlerini çocukların tamamlamalarını isteyebilir. Çocuk hikayeyi nasıl tamamlarsa tamamlasın, ebeveyn, çocuğu desteklemelidir.

Özgür Çizim: Kalem, fırça gibi materyaller kullanmadan istenilen renkte parmak boyalarla çocuğun istediği resmi yapması sağlanmalıdır. Önemli olan resmin güzel olması değil, çocuğun rahatlaması ve ellerinin kuşlar gibi özgürce hareket etmesidir.

Özgür Drama: Doğaçlama çalışmalarında çocuktan; okul, aile ve alışveriş ortamları gibi, insanlar arası etkileşimin yoğun yaşandığı yerleri canlandırması istenebilir. Böylece çocuğun gözünden, kendinizi ve çevrenizi de görmüş olursunuz. Canlandırmaları, müdahale etmeden ya da yönlendirmeden izlemek çocuklarda özgürlük kavramını pekiştirir.

çocukalrda özgürlük

Özgür Duygu İfadesi: Duyguları ifade etmek çocuklar için kolay değildir. Çocukların duygularını ifade etmelerine yardımcı olmak için, örneğin, gazeteden farklı duygu ifadelerindeki kişilerin yüzlerini kesebilir ve o kişilerin hangi duygu içerisinde olabileceklerini sorabiliriz. Sonunda da kendisinin hangi duyguyu yaşadığı ve hangi kişinin duygusuna yakın olduğunu paylaşmasını isteyebiliriz.

Özgür Yemek Zamanı: Çocuğunuzla birlikte herhangi bir tarife ihtiyaç duymadan onun istediği malzemelerle bir yemek hazırlayabilirsiniz. Yemeğin tadı kötü olsa da siz de çocuğunuzla sınırların dışına çıkabilmenin tadına varabilirsiniz.

Tüm bu çalışmaları yaparken, aile olarak özgürlüğün, sıradanlığı aşmanın, çocuğunuzu daha iyi tanımanın ve paylaşmanın mutluluğunu hissedeceksiniz. Aynı zamanda hayatınıza renk ve anlam katacak olan bu etkinlikler, güzel birer anı olarak çocuğunuzla olan sevgi bağınızı güçlendirecektir. Kuşlar gibi özgürce uçan çocuklar için, kendini buna adamış özgür ailelerin oluşması dileğiyle…

Esra ORÇUNLU

Psikolog

@psikologesraorcunlu

26.11.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!