Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

çocuklarda tuvalet eğitimi, tuvalet eğitimi nasıl verilir

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi çocuklar ve ebeveynler için önemli bir geçiş dönemidir. Çocuklarda tuvalet eğitimi döneminin başında çocuğun ruhsal ve bedensel olarak sürece hazır olması gerekmektedir. Çocuktan çocuğa değişmekle beraber tuvalet eğitimi için ideal yaş dönemi 18-36 ay arasıdır.

 

Çocuğun bu sürece hazır olduğunu nasıl anlarız?

Çocuk ‘kaka’, ‘çiş’ gibi birkaç kelime ile kendini ifade ediyorsa,
Çiş veya kakasını bezine yaptıktan sonra rahatsız oluyor ve bunu belirtiyorsa,
Gün içinde 3 saatten fazla bezi kuru kalıyorsa,
çocuğun tuvalet eğitimi için hazır olduğunu düşünebiliriz.

2 yaş tuvalet eğitimi

Tuvalet eğitimine başlarken ilk adim çocuğa bu yeni sürecin ebeveyn tarafından anlatılmasıdır. Ebeveyn bu dönemin başlangıcında lazımlık, tuvalet, külot, tuvalet kağıdı, sifon gibi terimler ile çocuğu tanıştırmalı ve ‘artık çiş ve kakanı beze değil buraya yapabilirsin’ şeklinde bir konuşma yaparak çocuğu sürece hazırlamalıdır. Ayrıca, hazırlık sürecinde çocuğa tuvalet alışkanlığı konusunda kitaplar okumak, oyuncak bebeği tuvalete veya lazımlığa götürüp çişini yaptırmak çocuğun süreci öğrenmesi açısından faydalı olabilir.

 

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Verilmeli?

Bu dönemde erkek çocuklar için baba, kız çocuklar için anne iyi bir öğretici olabiliyor. Tuvalet eğitimi döneminde bazı ebeveynler çocuklarını lazımlık yerine tuvalete oturtarak öğretmeyi tercih ediyor; bu yanlış bir uygulama değil ancak lazımlık kullanımı ile süreç biraz daha kolaylaşabiliyor.

Hazırlık süreci tamamlanıp tuvalet eğitimine başlandığında ebeveynler çocuklarını dikkatle takip ederek tuvalete götürme sıklığını çocuğun vücut ritmine göre belirlemelidir. Tuvalet eğitimi sırasında çocuğa kesinlikle bez takılmamalıdır. Çocuğa sıklıkla “çişin var mı?” diye sormak yerine çocuğun gelişimine ve ihtiyacına göre 2-3 saatlik aralarla, tuvalete gidip oturmasını sağlamak gerekir. Bu süreçte çocuğa baskı yapmamak ve çişini yapmadığında birkaç saat sonra tekrar denemesi için desteklemek önemli.

Çocuk bir süre sonra lazımlık yerine tuvaleti kullanmaya başlayacağından, çocuğun göreceği şekilde lazımlığın içerisindeki çiş veya kakayı tuvalete dökerek ‘lazımlık ile tuvalet’ arasındaki bağlantıyı kurmasına yardımcı olmak da fayda sağlayacaktır.

erkek çocuğa tuvalet eğitimi

Çocuklarda Gece Tuvalet Eğitimi

Çocuğunun sıvı alımı uykuya gitmeden 2 saat önce kısıtlanmalı ve çocuk gündüz olduğu gibi gece de bezsiz yatırılmalıdır. Çocuk uyuduktan sonra da gündüz dönemindeki tuvalet ritmine uygun olarak birkaç saatte bir uyandırılıp bilinci açık şekilde tuvalete götürülerek ‘şuan çiş yapman için tuvalete gidiyoruz’ şeklinde sözel olarak desteklenmelidir.

Tuvalet Eğitiminde Temizlik ve Hijyen

Tuvalet eğitimi ile eş zamanlı olarak kazandırılabilecek bir diğer alışkanlık ise temizlik ve hijyen alışkanlığıdır. Çiş veya kakayı lazımlığa/tuvalete yaptıktan sonra tuvalet kağıdı kullanmak, sifonu çekmek ve ardından el yıkamak gibi hijyen kuralları da bu dönemde öğretilebilir.

Ebeveynler icin Notlar:

Tuvalet eğitimi sırasında yaşanabilecek çiş kaçırmalar bu sürecin bir parçasıdır ve çocuklar yaşadıkları bu durum karşısında cezalandırılmamalı ve utandırılmamalıdır. Yaşanabilecek kaçırmalara karşı her zaman anlayışlı ve sabırlı olmak gerekiyor.

Tuvalet alışkanlığı kazandırma sürecindeki en büyük yanlışlardan biri tuvalet eğitimine başladıktan sonra bir yere giderken veya zaman zaman çocuk istediğinde bebek bezini tekrar takmaktır. Bu noktada ebeveynin kararlı olması ve bezi tekrar takmaması çok önemlidir.

Çocuklarda çiş ve kaka eğitimi aynı zamanda başlayabilir; ancak genellikle önce çiş ardından kaka eğitimi sırasıyla da verilebilir.

 

Evren MORGÜL
Çocuk ve Ergen Psikoloğu
Instagram: @uzm.psk.evrenmorgul

16.11.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!