Diyelim ki Oyunu…

cocuk, iletisim, anne, baba kız

Diyelim ki Oyunu

Diyelim ki Oyunu.. Hepimiz çocuklarımızı karşılaşabilecekleri tehlikelerden korumak isteriz. Bunu yaparken küçük ve zararsız tehlikelerde dahi çoğu zaman panikle ve kaygıyla tepkiler verebiliyoruz. Dolayısıyla çocuğumuzun benzer durumlarda otomatik olarak kaygı ve korku tepkileri geliştirmeleri de kaçınılmaz olabiliyor.

Çocuğu korkutmadan ancak kötü birşey yaşamasını da beklemeden ona neleri yapabileceğini öğretmek mümkün mü?

cocuk, iletisim, anne, baba kız
cocuk, iletisim, anne, baba kız

Çocuk sizin aynanızdır, unutmayın.

Elbette mümkün. Ancak bunun yolu sadece çocuktan değil sanılanın aksine öncelikle ebeveynden geçiyor. Öncelikle biz ebeveyn olarak bu gibi durumlarda neler yapabileceğimizi bilmeli ve kendimizi kontrol etmeyi öğrenmeliyiz. Çocuk sizin aynanızdır, unutmayın. Bu konuda yeterli olamadığınızı düşünüyorsanız da çocuğunuzda psikolojik sorunlara neden olmamak için uzman bir psikologdan mutlaka destek almalısınız.

Gelelim çocuklarımıza nasıl yardımcı olabileceğimize. Çocuklar özellikle 11-12 yaşlarına kadar somut işlemsel dönemdedirler. Diğer bir ifadeyle yetişkinler gibi bilişsel yetileri henüz tam olarak gelişmemiştir ve soyut konuları anlamakta yeterli olamazlar. Dolayısıyla onları karşınıza alıp dakikalarca düşüncelerinizi anlatmanızın açıkçası hiç bir faydası olmayacaktır. Bu yüzdendir ki çoğu anne baba derki;” defalarca anlattım ama bir türlü anlamıyor..”.
Bu sebeplerden ötürü çocuğunuzla direkt dakikalarca anlatmaya çalışmak yerine ona hikayelerle ya da oyunlarla yardımcı olabilirsiniz. O oyunlardan biri de “Diyelim ki Oyunu”.

“Diyelim ki Oyunu” .

Amaç: Çocuğumuza bazı kavramları öğretmeye çalışırken onu korkutmadan, tedirgin etmeden ve zorlanmasına neden olmadan öğretebilmek.

Peki nasıl oynanır: ‘diyelim ki’ diyerek sade, kısa ve yaş/bilişsel düzeyine uygun dille varsaymak istediğiniz aynı zamanda da aslında gizli bir şekilde öğretmek istediğimiz kavramı ona sunuyoruz. “seninle bir oyun oynayalım mı, adı diyelim ki oyunu.”.”diyelim kiiiii biz avmde gezerken birbirimizi kaybettik, ne yapardın?” Gibi sorulardan oluşabilir başlangıcı.

*Cevapları Bilip bilememesi yine çocuğunuzun o kavrama ya da duruma göre önceden ne kadar bilgi biriktirdiğine bağlıdır. Kreşinden ya da çevresinden destekleyici bilgisi varsa hem ekleme yaparak eksik bilgiyi tamamlamaya çalışabilir hem de o böyle durumlarda ne yapabileceğini daha çok pekiştirmiş olursunuz.

•Yanlış bir bilgi sunarsa ya da korkuyla karşılık verirse sakinliğinizi korumanız, onu anlamanız(duygularını kabul etmeniz) ve eski bilgi yerine yeni bilgiyi oyun aracılığıyla sunmanız gerekmektedir.

•Birşeyler öğreteceğiz diye çocuğa çok sık uygulamamalısınız ve uygularken ortam, mekan şartlarının uygun olduğuna;çocuğunuzun eğleneceği şekilde sunduğunuza emin olmalısınız.

•Eğer varsayacağınız konu ile ilgili pek birşey bilmiyorsa da tam olarak bu konuda aşinalık kazanacağı ya da yanlış bilgileri varsa düzeltmesine imkan sağlayıcı bir oyun oluyor.

•Dikkat edilmesi gereken çocuğunuzun soracağınız konuya karşı aşırı korku yaşıyor olmamasıdır. Böyle durum söz konusu olursa daha sakin daha güvenli bir ortamda olmanız ve bazen bir uzman desteğiyle devam etmeniz gerekmektedir.

Tüm çocuklarımızın uygun şekilde öğrenmesi dileğiyle.

Enise ÖZİÇ
Psikolog & Psikoterapist / EMDR Uzmanı

30.10.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!