Ergenlerle İletişim

ergenlik, ergenlerle iletisim,

Ergenlerle İletişim Nasıl olmalıdır?

Ergenlik dönemi 12 yaş civarlarında başlayan ve çocuğun bağımsız bir birey olarak kimlik arayışına girdiği yoğun bir keşif dönemidir. Bu dönemde çocuğun cevap aradığı en önemli soru “Ben kimim?” sorusudur. Bunun cevabını aramak için bir dizi denemeler yapar ve kendine en uygun kimliği bulmaya çalışır.

Bir birey olarak kendini kabul ettirmek isteyen çocuk attığı adımların desteklenmesini ister ve kendi doğrularıyla hareket etmek ister. Bu nedenle bu dönemde aile içi iletişim çatışmaları çok sık görülmektedir. Sağlıklı bir iletişim kanalı ile bu çatışmaları en aza indirmek mümkündür.

Ergen çocuğumuzla sağlıklı iletişim kurmak için neler yapabiliriz?

Empati Kurun!

Bu dönemde çocuklar anlaşılmak ister. Kimsenin onu anlamadığını düşünür bu nedenle sürekli olumsuz tepkide bulunurlar. “Seni anlıyorum.” Mesajı vermek çok etkili olacaktır. “Nasıl düşündüğünü anlıyorum. Nasıl hissettiğini anladım.” Gibi cümleler ile aranızdaki ilişkinin kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu aranızdaki güven ortamını geliştirir ve çocuğun duygularını daha rahat ifade etmesini sağlar. Onu küçümseyen, sorunlarını önemsemeyen bir dinleme ve tepki verme şekli çocuğu sizden uzaklaştıracaktır.

Beden Dili ve Göz Teması

Konuşurken göz teması kurduğunuza emin olun. Ergenler iletişimde iken, Çocuğun gözlerine bakmak, onun seviyesine inerek onu dinlemek güven ortamı oluşturur.

Özellikle tartışma durumlarında mola yöntemini kullanın. İki tarafından yüksek sesle ve sert bir tavırla yaptığı bir konuşma olumlu sonuçlanmayacaktır. Bu nedenle “ Şu anda gergin olduğunu anlıyorum. 10 dakika sakinleştikten sonra tekrar konuşalım.” Diyerek iki tarafın sakinleşmesi için de zaman tanıyın. Moladan sonra konuşurken karşı karşıya konuşmamaya özen gösterin. “V” şeklinde 45 derecelik bir açı ile iletişimi sürdürün.

Bütünsel Dinleyin

Çocuk sizinle bir durum paylaşırken tüm benliğinizle onu dinlediğinize emin olun. Yemek yaparken, telefonla ilgilenirken vb. aynı anda çocuğu dinleyen bir tavır, çocukta “Beni tam anlamıyla dinlemiyor.” Hissiyatına sebep olacaktır. O nedenle o anda meşgulseniz “ Şu anda meşgulüm ama 10 dakika sonra seni daha uygun bir şekilde dinleyeceğim.” Şeklinde bir açıklama yapabilirsiniz. Çocuk onu tam olarak dinlediğinizi anladığında daha rahat olacak ve daha açık paylaşımlarda bulunacaktır.

Çift Yönlü İletişim Kullanın

İletişimin çift yönlü olmasına özen gösterin. Sürekli anne babanın konuştuğu, çocuğun dinlediği bir ortamda çocuk onun fikirlerine önem verilmediğini hisseder. Karşı tarafın otorite olduğunu fark eder ve özellikle ergenlik döneminde bu duruma iki farklı tepki verecektir. Ya yüksek tepkiler vererek bir çatışma ortamı oluşturabilir, ya da uyarı sağırlığı yaşayabilir.

ergenlik, ergenle iletisim

 

Uyarı Sağırlığı Nedir ? 

Sürekli tek yönlü bir iletişimin olduğu aile ortamlarında özellikle iletişimin şekli yargılayıcı, akıl verici ve sürekli uyaran şekildeyse çocuk bir süre sonra bu uyarları duymamaya ve açıkçası takmamaya başlar. Söz gelimi bir kulağından girer bir kulağından çıkar. Aynı uyarıları sürekli defalarca dinleyen çocuk için bu uyarılar artık bir anlam ifade etmez ve hiç tepki vermemeyi dinlememeyi tercih eder.

Genelleme Yapmayın! Duruma tepki gösterin.

Yaşadığının olumsuz bir durumla ilgili olarak “Sen zaten hep böylesin, her zaman aynı şeyi yapıyorsun!” tarzı etiketlemelerden kaçının. Sürekli çocuğu genel yargılarla eleştirmeniz bir zaman sonra çocuğun kendini o olumsuz etikete yapıştırmasına sebep olur. Çocuk kendini öyle görmeye başlar ve bu durumdan kurtulması uzun aman alabilir. Bu nedenle yalnızca o anda bulundan duruma tepki vermeniz çok önemlidir.

Tutarlı Olun!

Çocuk eğitiminde tutarlılık en büyük anahtarlardan biridir. Özellikle Ergenlerle İletişim döneminde zaten kendi içinde bir karmaşa yaşayan çocuğa tutarsız bir şekilde yaklaşılırsa çocuk anlamsız tepkiler verebilir. Özellikle çocuğa “hayır” derken çocuk bunun gerçek bir hayır olduğunu hissetmelidir. Eğer çocuk iknaları sonucunda “hayırı” “evete” çevirebiliyorsa burada bir tutarsızlık söz konusudur ve çocuk her defasında daha fazla ısrar etmeye başlar, istediğini elde edene kadar ısrarları bitmez.

Anne baba arasındaki tutarlılıkta çok önemli ve gereklidir. Bir olay karşısında annenin farklı, babanın farklı bir tepki vermesi çocukta karmaşaya yol açar. Bu durumda çocuk kendi isteklerini yapan ebeveyni kendine yakın hisseder ve engelleyen ebeveyne karşı olumsuz bir tutum geliştirir. Olayın doğruluğunu ve ya nasıl olması gerektiğini düşünmez. Sadece o an ihtiyacını karşılayan ebeveyn onun için daha “iyi” konuma geçer. Anne babanın tutarlı ve ortak karar vermesi çocuğun karmaşa yaşamasına ve anne baba arasında dengesiz bir durum oluşmasına engel olur.

Ergenlik zor ve bunalımlı bir dönem olmasına rağmen çocuğun çok hızlı gelişim gösterdiği, hayata hazırlandığı ve geleceği ile ilgili en önemli adımları attığı harika bir dönemdir. Ergenlerle iletişimde,doğru iletişim çok önemlidir ve çocuğun doğru yol alması için çok gereklidir.

Hepinize iyi iletişimler!

Niket ÇELİK
Eğitim Koçu
İnstagram: @cocuksaegerherseyedeger

26.10.2018

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!