Kardeş İlişkileri

kardeşler arası ilişkiler,kardeş ilişkileri nedir

Kardeş İlişkileri

Çiftler evlendikten sonra aile kurmanın temellerini atmış olurlar. Bu aşamadan sonra sahip olacakları ilk çocuklarıyla ebeveynlik görevini almış olurlar… Ebeveynler sahip oldukları ilk çocuklarıyla beraber yeni bir yaşam düzeni sürdürmeye başlar. Bir düzene alışmış bir aile tablosunda aileye yeni katılacak olan bir bebek haberi ilk çocuk için yaşamında değişiklikler olacağının endişesini yaratıyor olabilir. Çünkü ilk çocuk; ebeveynlerinin de bir ilki yaşamalarına sebep olduğu için yoğun ilgili, koruyucu ya da ilk olmanın avantajlarını yaşamaya alışmıştır. Ebeveynler de bu deneyimi ilk kez yaşadıkları için bazı tutumlarında aşırıya kaçabilirler. Neticede, ilk çocuk için sahip olduklarını paylaşma fikri, onun için kolay alışılmayacak, zor bir durum gibi görünebilir. Yoğun ilgiye alışmış bir çocuk alıştığı sevgiyi, ilgiyi kardeşiyle paylaşma fikrine karşı çıkabilir. Kardeş ilişkileri konusunda ebeveynlere önemli görevler düşmektedir.

kardeş ilişkileri,kardeş kıskançlığı

Öncelikle; ebeveynler çocuğa, kardeşi olacağının sinyalini bilinçli bir tavırla aktarmalıdır. Çocuğa, aileye yeni bir üye katılacağını açıklamadan önce yapılması gereken ’kardeş ‘ kavramını açıklamak ve bu duygunun anlamını tanıtmaya çalışmaktır. Tanıtma ve kabul sürecini tamamlayıp kardeş dünyaya geldikten sonra da aralarında kuracakları iletişim aile ve sosyal çevredeki ilişkileri adına oldukça önemlidir.

Kardeşlerin birbirleriyle kurdukları iletişim aralarında bağ oluşturur. Bu bağ sorunlu ya da uyumlu adımlardan geçerek kurulur. Bu gibi durumlarda olumlu ya da olumsuz davranış örnekleriyle karşılaşabiliriz. Bu aşamalardan geçilerek kurulacak olan bağ küçüklükten başlayıp ileriki yaşlarında oluşacak ilişkilerine kadar devamlılık gösterecektir.

Kardeş İlişkilerinde Ebeveyn Tutumu

kardeş ilişkisi,kardeş ilişkileri psikolojisi
Bu aşamada ebeveynlerin gösterdiği bilinçli tutum ve davranışlar nihai önem taşır.

  • Ebeveynler herhangi bir tartışma durumunda kardeşler arasına girmemelidir, olumlu yada olumsuz her türlü ilişkilerinde tarafsız kalmalıdır.
  • Kardeşler arası kıyaslama yapılmamalıdır. Her çocuğun kişilik özelliği, zekası ve yeteneği, gelişim özelliği birbirinden farklıdır. Bu farklılık kardeşler için de geçerlidir. Bu açıdan onları birbirleriyle kıyaslamak kardeşlerin birbirlerine yakınlaşmalarını engelleyebilir ve de birbirleri arasında kıskançlık durumları yaşatabilir. Bu durum, kardeşlerin birine daha fazla ilgi, sorumluluk, sevgi, beklenti yüklemek vb. durumlarda da oluşabilir.

kardeş ilişkileri psikolojisi,kardeşler arası ilişkiler

  • Kardeş ilişkileri söz konusu olduğunda cinsiyet, yaş ve sıra, ilişkiyi belirleyen diğer faktörler arasındadır. Gelişim özelliklerine göre davranmak önemlidir. İlk çocuğa büyük olmasından dolayı fazla sorumluluk verilmesinden kaçınılmalıdır. Bu davranış çocukta yetersizlik algısı yaratabilir ve kardeşini istememesine sebep olabilir.
  • Ebeveynler tarafından bütün çocuklarının yaş ve gelişim süreçlerini dikkate almak ve diğer özellikleri de göz önünde bulundurmak, doğum sırasının da gelişim özelliklerine olan etkisini bilmek, herhangi bir sorun karşısında çözüm üretilmesine ve kardeşler arasında doğru bir iletişim geliştirilmesine katkı sağlayabilir.

Seren KARABULUT
Uzman Klinik Psikolog

02.09.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!