Mükemmel Ebeveyn ?

yeterince iyi ebeveyn

Mükemmel Ebeveyn ?

“İyi bir ebeveynin görevi çocuğunu evden ayrılabilecek kadar güçlü kılmak değil midir?” diye soruyor Irvin Yalom, Annem ve Hayatın Anlamı adlı kitabında… İyi birer anne baba olmak hepimizin üzerinde bir baskıdır. Çocuklarımız gibi bizim de onları büyütürken öğreneceğimiz, keşfedeceğimiz pek çok şey var. Daha en başında nasıl iyi bir ebeveyn olabiliriz sorusuna yanıt arıyoruz. Kısa bir süre içinde mükemmel ebeveyn olma arayışının yanlış olduğunu acı ya da tatlı bir şekilde öğreniyoruz. Bu ilk keşif bizce çok önemli, hem de değerli ve rahatlatıcı. En önemlisi  de tamamen gerçek!

mükemmel ebeveyn

Mükemmel Ebeveyn Değil, Yeterince İyi Ebeveyn Olmak

Mükemmel çocuklar yetiştirmek değil, yapabildiğimiz kadar sağlıklı ve iyi çocuklar yetiştirmek hedefimiz. Yazının başında paylaştığımız bu sözü ile Irvin Yalom bize rehberlik yapıyor. Ayrıca ondan, mükemmeli aramaktan uzaklaştıkça çocukların özgürleşeceğini, onlara sunduğumuz “koruma kalkanı” esnedikçe kendi ayakları üstünde durmayı keşfedeceklerini ve böylece günü geldiğinde anne ve babadan sağlıklı bir ayrılma / ayrışma  süreci yaşayacaklarını öğreniyoruz. Bütün bu süreç Winnicott’un “Yeterince İyi Annelik” kavramı ile ne de şık bir şekilde örtüşüyor…

mükemmel ebeveyn,mükemmel ebeveynlik

Böylece çocukların ihtiyacını mükemmel ebeveynlerin değil çabalayan, emek veren, en önemlisi verebildiği kadar sevgi veren ebeveynlerin giderebileceği anlıyoruz. 

Peki biz anne ve baba olarak nasıl ve nereden başlayacağız?

  • Yere düşme riski olsa da elini tutmadan yürümesine izin vererek.
  • Bir yere tırmanırken müdahale etmeden miniğimizi sadece izleyip kendi kendine başarma arzusunu destekleyerek.
  • Alışveriş yaparken sevdiği bir ürünü eline alıp kasadan fiyatını öğrenmesine olanak tanıyarak…
  • Bir başka deyişle özerk ve olabildiğince özgür hissederek davranışlarını sergilemesine ve duygularını ifâde etmesine izin vererek.

mükemmel anne-baba,mükemmel ebeveynlik sendromu

En önemlisi sevgiyle…

 

Handan Ergün Hoşrik & Dr. M. Evren Hoşrik 

Klinik Psikolog

Instagram: @psiveyn

 

04.11.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konuşma Başlat
1
Whatsapp
Merhaba,
İndirim Kodu: Yaz15
Anında 15 TL İndirim fırsatını kaçırma!