Ahsen
Satış Destek
Ahsen
Merhaba 👋
Sipariş için
yardımcı olmamızı ister misiniz?
10:26
Whatsapp Destek Hattı
Blog Gönderisi

Psikososyal Gelişim (10-14 Yaş)

Ortaokula başlayan çocuğun gelişimi düzenli, huzurlu, elde edilen bilgilerin özümsendiği, toplandığı ve dengelendiği bir ara evreye tekabül eder. Bu dönemde çocuk, kendine özgü genel tüm özelliklerini benimseyerek birey olma yolunda davranış örüntülerini oluşturmaktadır. Ergenlik döneminin gerilim ve huzursuzlukları onun için henüz söz konusu değildir. Ortaokul çocuğu için psikososyal gelişim, çocuğun gelişiminin dengelediği bir altın çağı kapsar.

Devamını Oku
Blog Gönderisi

2 Yaş Sendromu

Ailelerin korkulu rüyası olan 2 yaş sendromu; bebeklik döneminden çocukluk dönemine ilk adımların atıldığı 1,5 ile 3 yaş arasında görülen, bazen aileyi zorlayan ve çocuğa nasıl davranılması gerektiği konusunda duyulan endişelerle geçen ancak tüm sağlıklı çocuklarda olması beklenen ve psikolojik gelişim içinde çok önemli olan bir süreçtir.

Devamını Oku
Blog Gönderisi

Güvenli Ebeveynlik

Yaşadığımız dijital çağda kitle iletişim araçlarının önemi ve etkisi her geçen gün artmaktadır. Dijital teknolojinin hayatımıza girmesiyle ebeveyn olma sorumluluğu ve güvenli ebeveynlik günümüzde farklı sorunları da beraberinde getirmektedir.

Devamını Oku
Blog Gönderisi

Tırnak Yeme

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaygın olarak görülen bir alışkanlıktır. Tırnak yeme, genellikle 3-4 yaşından itibaren başlayan bir tür davranış bozukluğu ya da dürtü kontrol bozukluğu olarak tanımlanabilir. Tırnak yeme, alışkanlığa dönüşmüşse davranışın altında yatan sebebe bakılmalı.

Devamını Oku
Blog Gönderisi

Duygu Düzenleme

Dünyadaki herkes duygulara sahiptir. Bu duygular bebeklik çağından itibaren başlar. Örneğin, bebek huzursuzlandığında ağlar, kendini rahat hissedince güler ve tepkiler verir. Fakat diğer karışık duygular büyürken, sosyal etkileşim arttığında, yaşanılan olaylar ile birlikte öğrenilir.

Devamını Oku
Blog Gönderisi

Doğal Afet Felaket ve Çocuk

Dünyamız hala pandeminin etkisi altındayken çocuklar da pandemi döneminin sıkıntılarını yaşamaktadırlar. Bunun yanında ülkemizi derinden sarsan orman yangınları, sel felaketleri yine çocuklar üzerinde etkiler bırakmaktadır. Şunu unutmamalıyız ki; çocuklar tarihin değişimine tanıklık ediyorlar.

Devamını Oku
Blog Gönderisi

Çocuk ve Korku

Son günlerde ülkemizde yaşanan yangın ve sel felaketleri evlerde bir kaygı ve korku iklimi oluşmasına neden oldu. Anne-babalar bana sıkça, çocuklarının korkularında belirgin bir artış gördüklerini iletiyorlar. Bu olumsuz değişim ailelerin çocuk ve korku konusunu merak etmesine zemin hazırlıyor elbette.

Devamını Oku
Blog Gönderisi

Ebeveyn Olmak

Bazı anne babalar, çocukların davranışlarından ve eylemlerinden şikayetçi oldukları için çocuklarını psikoterapiye getirirler. Öncelikle ebeveyn ile görüşülür. Çocuklarının neden böyle davrandığını anlamadıklarını, ellerinden geldiğince onun iyiliği için çabaladıklarını, çocuklarının hiç kendilerine çekmediğini, yeni neslin bir tuhaf olduğunu anlatırlar.

Devamını Oku
Blog Gönderisi

Çocuklarda Teknoloji Kullanımı

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımızın büyük ölçüde kolaylaştığını söyleyebiliriz. Önceden birkaç kişinin yaptığı ve zaman açısından daha uzun süren işleri, teknolojik ürünler sayesinde daha kısa ve kolay bir şekilde bitirmeye başladık.

Devamını Oku